НАРАДА ФІТОСАНІТАРНОЇ БЕЗПЕКИ

Версія для друкуВерсія для друку

Поширення, розповсюдження та попередження випадків використання незареєстрованих ГМО у відкритих системах

Суб’єкти господарювання рослинницької галузі все більше цікавляться новітніми світовими технологіями, пов’язаними з вирощуванням ГМО-культур, найчастіше це  вирощування сої, ріпаку, кукурудзи та гречки.

30.09.2020 спеціалістами відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області проведена нарада з членами «Товариства сільських господарів Лохвиччини» (голова Зінченко В.С. – ФГ «Барвінок») , що здійснюють свою діяльність на території Лохвицької  ОТГ, з питань запобігання поширення генетично модифікованих організмів (далі – ГМО) у відкритих системах, , розповсюдження, попередження випадків використання незареєстрованих ГМО у відкритих системах.

Було проінформовано, що за Законом України № 1103-V від 31.05.2007 року «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», визначено, що ГМО, які використовуються в відкритій системі, промислове виробництво та введення в обіг, можливе тільки після проведення державної реєстрації сорту (  занесення ГМО до реєстру з урахуванням оцінки їх ризику щодо впливу на здоров’я людини та стан навколишнього природного середовища). На сьогодні інформація про реєстрацію ГМО сортів на сайті профільного міністерства  відсутня, тому використання таких сортів є незаконним.

Суб’єктам господарювання   надано роз’яснення стосовно алгоритму дій при зверненні фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її   правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави при використанні, розповсюдженні незареєстрованих ГМО у відкритих системах.

У  такому разі , фізична особа   має право письмово звернуться до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області (36020, м.Полтава, вул. Воскресенський узвіз,7 ) щодо проведення державного нагляду (конролю) у сфері господарської діяльності з біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання ГМО у відкритій системі.

Відповідно до ст.6 п.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб’єкт господарювання може подати письмову заяву до територіального органу Держпродспоживслужби щодо здійснення заходу державного нагляду (контролю) з відбором проб за його бажанням. Відбір, формування і направлення середніх проб насіння, зерна та рослин для проведення їх аналізу на вміст ГМО проводять державні інспектори відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва відповідно до вимог наказу Міністерства аграрної політики від 19.06.2019 №331 «Методичні рекомендації щодо відбору проб насіння, зерна, та рослин для визначення наявності генетично модифікованих організмів під час здійснення заходів нагляду (контролю) в сферах зерноведення, рослинництва, насінництва і розсадництва, охорони прав на сорти рослин та ГМО у відкритих системах» та на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю).

Відповідно до наказу Держпродспоживслужби від 19.03.2019 № 184 «Перелік державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів»   випробувальні державні лабораторії Держпродспоживслужби   проводять молекулярно-генетичні випробування на вміст генетично-модифікованих мікроорганізмів (ПЛР) та надають «Експертний висновок» щодо вмісту генетично-модифікованих мікроорганізмів. За результатами здійснення позапланового заходу державні інспектори відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва складають уніфіковану форму акта, затверджену наказом Міністерства аграрної політики від 12.07.2019  №385. В разі виявлення порушення вимог законодавства складається відповідний документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.  

Таке порушення вимог Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», прийнятих на його основі нормативно-правових актів, тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність.

У разі виникнення питань, за консультативною допомогою звертайтеся до відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, тел. (05356) 33025.

Наверх ↑