ПИТАННЯ СТАНУ ПОВОДЖЕННЯ З ТВЕРДИМИ ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ В РАЙОНІ: СМІТТЄСОРТУВАЛЬНА ЛІНІЯ ЧИ СМІТТЄПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД?

Версія для друкуВерсія для друку

ПИТАННЯ СТАНУ ПОВОДЖЕННЯ З ТВЕРДИМИ ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ В РАЙОНІ: СМІТТЄСОРТУВАЛЬНА ЛІНІЯ ЧИ СМІТТЄПЕРЕРОБНИЙ ЗАВОД?

Питання поводження з побутовими відходами є одним з пріоритетних і найважливіших напрямків як господарської, так і природоохоронної діяльності. Тому дане питання в рамках законодавства (зокрема Закон України «Про місцеві державні адміністрації», Закон України "Про відходи" та Закон України Про охорону навколишнього природного середовища» та інші) неодноразово вивчалося, обговорювалося та розглядалося на нарадах райдержадміністрації.

Роздільне збирання твердих побутових відходів (ТПВ) є одним з варіантів ефективного вирішення проблем у сфері поводження з ними. Користь роздільного збирання ТПВ населенням виявляється, зокрема, у зменшенні навантаження на полігони твердих побутових відходів, збереженні природних ресурсів, покращення екологічного стану.

В населених пунктах району спостерігається масове вивезення побутових відходів, що зумовлює наявність стихійних сміттєзвалищ. За результатами інвентаризації, станом на 01.01.2017 року, загальна кількість несанкціонованих сміттєзвалищ в Лохвицькому районі становила 61 од., найвиший показник області. За попередні рік проведено великий об’єм робіт по ліквідації таких звалищ, зокрема ліквідовано 38 од. Але нажаль, деякі до кінця року почали виникати знову.

Одним з варіантів вирішення даної проблеми є зменшення обсягу захоронення твердих побутових відходів шляхом їх сортування та відправлення на подальшу переробку.

Саме  тому, першим етапом у вирішенні питання утилізації відходів на території району, керівниками району вивчалося питання встановлення сміттєсортувальної лінії на полігоні для захоронення ТПВ. В цьому напрямку були зроблені певні кроки.

Рішенням 19 сесіі 7 скликання від 07.02.2018 р. прийнята Програма поводження з твердими побутовими відходами у Лохвицькому районі на період 2018-2021 роки. Також вивчалося питання  двох полігонів району у м.Лохвиця та м.Заводське. Так, як Заводський полігон ТПВ введено в експлуатацію у 2000-му році з терміном експлуатації в межах 20-ти років, було прийнято рішення у співфінансуванні розробки проектно кошторисної документації Лохвицького полігону в сумі 350 тис.грн.

Але сміттєсортувальна лінія дає ефект лише 30% переробки (це скло папір, метал, дерево, пластик тощо) та 70 % перезахоронення відходів на полігонах, що не вирішує в повній мірі дане питання. Адже за 2018 рік в районі було утворено 64112,3 м3 ТПВ, а це близько 40 тонн відходів за добу.

Тому наступним кроком, стало вивчення питання утилізації (повної переробки) ТПВ та вивчення пропозиції ТОВ «Еко-енерго Плюс», яке запропонувало будівництво Комплексу з переробки ТПВ та органічної сировини, на базі («ноу-хау») установки «Еколоном».

12 лютого 2019 року за участі голови районної державної адміністрації Володимира Рязанова, його заступників, керівників відповідних структурних відділів райдержадміністрації та депутатів районної ради, представники ТОВ «Еко-енерго Плюс» провели презентацію даного проекту.

Проектна пропозиція будівництва Комплексу переробки та утилізації ТПВ передбачає будівництво із залученням найсучасніших технологій, а також «ноу-хау» з використанням безперервного різнотемпературного піролізу.

Установка «Еколоном» є унікальним продуктом українського виробництва, який базується на результатах багаторічної дослідницької праці вітчизняних інженерів та враховує приклади міжнародної практики поводження з відходами. Загалом Комплекс включає кілька власних запатентованих інноваційних рішень, які охороняються законодавством України з питань інтелектуальної власності, та здатний переробляти й утилізовувати величезне різноманіття сміття та відходів, а також розрахований на переробку від 50 т/добу.

Запропонована технологія утилізації здійснюється на залишковому енергетичному потенціалі самих відходів, не вимагаючи додаткових природних енергоносіїв. Більше того може видавати на реалізацію споживачам високоліквідну продукцію: теплову енергію у вигляді пари або гарячої води, електричну енергію, а також пірокарбон – вторинну сировину для лако-фарбового виробництва.

Окрім цього, застосування запатентованої ТОВ «Еко-енерго Плюс» технології на базі способу термічної переробки твердих органічних, побутових і промислових відходів має ряд додаткових переваг:

- зважаючи на відсутність запаху та надмірного шуму, робота Комплексу не створить дискомфорту для населення, що поживає неподалік;

- всі види твердих побутових та органічних відходів переробляютья за рахунок енергетичних складових самих відходів, таким чином відпадає необхідність залучати додаткові енергоресурси: вугілля, рідке паливо або природний газ;

- процеси розкладання відходів здійснюються у закритій камері утилізатору, що повністю усуває можливість горіння сировини та утворення небезпечних речовин у продуктах піролізу;

- фактично піролізна реакція в сукупності з технологією опалювання залишкових піролізних газів забезпечує повний розклад діоксинів і фуранів, відповідно, продукти переробки утилізаційної установки не містять отруйних та небезпечних речовин;

- Комплекс «Еколоном» може забезпечити ефективне скорочення обсягів вивезення сміття на полігони на 95-98%;

- технології, закладені в основу винаходів («ноу-хау»), базубться на процесах безперервного різнотемпературного піролізу та відповідають стандартам безпеки для навколишнього середовища та екологічних норм, вимогам чинного санітарного законодавства України.

Загальний бюджет проекту становить 280 мільйонів гривень, загальний експлуатаційний сток обладнання не менше 17 років.

Утилізація відходів за технологією безперервного піролізу активно запроваджується в країнах Європи. Аналогічні процеси переробки відходів вже застосовуються такими компаніями як PYROLASSIST (Великобританія), PYREG (Германія) та BTG-BTL (Нідерланди). За висновками світових експертів, завдяки високій енергоефективності й екологічній безпеці, без киснева утилізація відходів має потенціал до заміщення традиційних засобів поводження з відходами в глобальному масштабі.

Пропозиція ТОВ «Еко-енерго Плюс» вивчається районним керівництвом, депутатським корпусом та відповідними фахівцями.

 

Наверх ↑