Довідка про стан роботи по не допущенню розповсюдження АЧС в районі

Довідка

на засідання ДНПК «Щодо посилення заходів з недопущення виникнення  африканської чуми свиней на територію Лохвицького району»

від 22 січня  2016 року №1

Протягом 2015 року в Україні зареєстровано 28 випадків захворювання свиней на африканську чуму, в т.ч. 5 серед диких кабанів, з них: у Київській – 4, Чернігівській – 11, Рівненській – 2, Житомирській – 1, Сумській – 5, Полтавській – 5. Майже всі випадки африканської чуми свиней серед поголів’я в господарствах населення пов’язані з дикою фауною.

В Полтавській області епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней значно ускладнилась.

В області зареєстровано 5 неблагополучних пунктів:

1)      с.Харківці Пирятинського району - 7.08.2015року – після дослідження зразків біоматеріалів туш свиней із ПП «Лукулл» виявлено наявність збудника АЧС в субпродуктах від забитого поголів’я, що було завезене із свинокомплексу ПАТ АК «Калита» Київської обл.

2)      с.Короваї Гребінківського району – 22.10.2015 року – виявлено збудника АЧС від загиблих свиней, що належали гр. Ніколаєвич О.А. Під час епізоотичного розслідування встановлено, що громадянин придбав молодняк свиней (5 голів) на ринку смт.Шрамківка Драбівського району Черкаської області у невідомих осіб без ветеринарних документів. Протягом наступних семи днів усі придбані свині загинули, а ще через 13 днів почила гинути і власні свині (11 голів) і тільки тоді власник звернувся за допомогою до ветеринарних спеціалістів Гребінківської райдержветлікарні, завдяки чіткій і злагодженій роботі яких було попереджено розповсюдження захворювання.

3)      с.Дзержинське Кременчуцького району – 17.12.2015 року – встановлено діагноз АЧС після дослідження патматеріалу від загиблих свиней, що належали гр.Христичу М.В.

4)      с.Липове  Глобинського району – 30.12.2015 року – виявлено збудника африканської чуми від загиблої свині, що належала гр. Стефановському О.І.

5)      с.Устимівка Глобинського району – 30.12.2015 року – виявлено збудника африканської чуми від загиблих свиней, що належали гр. Деревянко К.М. та Кірян В.М.

Рішеннями ДНПК при Полтавській РДА території вище вказаних сіл оголошено неблагополучними щодо АЧС та встановлено карантин. Карантин накладено на територію сіл, радіусом 3 км. Крім того в кожному випадку встановлено зону нагляду в радіусі 20 км.

Слід зазначити, що карантинні заходи доволі затратні. Загалом вони включають наступні міроприємства:

-                     Охоронно-карантинні: це встановлення карантинних постів на в*їздах-виїздах із карантинної зони. Тут мова йде про облаштування таких постів відповідно до погодніх умов та потреб людей, що на ньому перебувають та цілодобово виконують функціональні обов’язки.

-       Матеріально-технічні: забезпечення дезінфекційною технікою та дезинфіктантами, засобами для ліквідації вогнища інфекції (голки та препарати для безкровного умертвіння свиней, паливно-мастильні матеріали та приладдя для спалювання трупів, техніка для облаштування місця захоронення), засобами індивідуального захисту людей, що працюють в епізоотичному осередку.

У карантинних 3-кілометрових зонах згаданих вище сіл знищено все поголів’я свиней безкровним методом (вартість живих свиней власникам компенсовано), заборонено ввозити ти вивозити тварин усіх видів, в тому числі і птицю, а також продукти і сировину тваринного походження, що можуть містити вірус АЧС. Вивезення продуктів рослинництва, кормів – заборонено. Торгівля тваринами і продуктами тваринного походження на ринках – заборонена.

На сьогоднішній день карантин та ліквідація вогнища захворювання триває у Кременчуцькому та Глобинському районах.

Карантин знімається через 40 днів після проведення усіх відповідних заходів, але на строк 6 місяців встановлюються обмеження, що стосуються заборони утримання та розведення свиней.

Для попередження заносу вірусу АЧС необхідно:

- Власникам особистих підсобних господарств і фермерських господарств слід дотримуватись умов «закритого режиму». Утримувати свиней у свинарниках і сараях без вигулу та контакту з іншими тваринами. Регулярно щеплювати поголів’я проти класичної чуми свиней. Дотримуватись ветеринарно-санітарних вимог.

- Не згодовувати свиням корми тваринного походження і харчові відходи без проварки.

- Подвірний забій і реалізацію свинини проводити з дозволу фахівців державної ветеринарної служби після проведення ними передзабійного огляду тварин та ветеринарно-санітарної експертизи м'яса, продуктів забою;

- Не купувати живих свиней в недозволених місцях торгівлі, без ветеринарних супровідних документів.

- Придбання свиней проводити з місцевості благополучної щодо інфекційних хвороб, в т.ч.  і з АЧС.

-  Про всі випадки захворювання і раптовоії загибелі свиней негайно повідомляти в місцеві установи державної служби ветеринарної медицини.

Лохвицький район на сьогоднішній благополучний щодо вищевказаного захворювання, але небезпечна епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней, яка існує сьогодні в країні та зокрема в області, зумовлює необхідність ретельного ветеринарно-санітарного контролю за свинопоголів’ям. В районі станом на 1.01.2016 року нараховується 3 свиногосподарства. Господарства переведені на закритий режим роботи. Чисельність свинопоголівя по господарствах району складає 1865 голів.  Крім того, в минулому році було проведено ДНПК при Лохвицькій РДА №3 від 12.08.2015 року, на виконання якого було надано відповідні терміни та вимога проінформувати управління ветмедицини в Лохвицькому районі. Не всі голови міськ-сільрад віднеслися до цього відповідально та надали письмову відповідь, це зробили представники тільки Харківецької сільської ради, Бербеницької, Безсалівської, Корсунівської.

Не слід забувати, що за дії (бездіяльності), які потягли за собою виникнення вогнищ АЧС та її поширення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність!

Начальник управління                                             О.В.Іванина