Управління Пенсійного фонду інформує

Версія для друкуВерсія для друку

Єдиний внесок – не менше 352 грн.

До уваги фізичних осіб-підприємців!

Відповідно до змін у чинному законодавстві,  з 1 січня 2017 року фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та віднесені до першої групи платників єдиного податку, зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за місяць у сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску.

У 2017 році мінімальний страховий внесок для фізичних осіб підприємців становить 704,0 грн. на місяць (3200*22 %).

Отже, для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, обов’язковою є сплата єдиного внеску у сумі не менше 352 грн на місяць.

Водночас, для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплатити єдиний внесок у сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок, тобто 704,0 гривні.

У разі сплати єдиного внеску у сумі 352 грн. за місяць страховий стаж буде зараховано пропорційно, а саме 0,5 місяця, що в подальшому може вплинути на визначення права на пенсію за віком та розмір майбутньої виплати.

Подбайте про своє майбутнє уже сьогодні!

 

Начальник Лохвицького об’єднаного

управління Пенсійного фонду України

Полтавської області                                                           Т.І.Шамкало  

 

 

 

 

 

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

ПРО ЛЕГАЛІЗАЦІЮ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

 

         Згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлена мінімальна заробітна плата з 1 січня 2017  року – 3200 грн., мінімальний страховий внесок  704 грн.  (3200 грн. х 22 %).

Недотримання норм законодавства про працю призводить до порушення прав робітників, тінізації доходів населення та ухилення від сплати податків. Це негативно впливає на економічний стан держави, місцевих громад та шкодить кожному українцю. Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту). Натомість, роботодавці, які чітко дотримуються законодавства та забезпечують усі законні права працівників, не мають підстав для хвилювання щодо проведення перевірок та розміру штрафних санкцій, адже до відповідальності притягуватимуться лише порушники.

В Лохвицькому районі працює робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення у складі представників Пенсійного фонду, Державної податкової інспекції, управління соцзахисту населення, центру зайнятості. За 4 місяці 2017 року робочою групою виявлено  4 нелегально працюючих особи та проведено 5 засідань з питань виведення заробітної плати з тіньового сектору економіки та легалізації найманої робочої сили.

За тематикою легалізації заробітної плати проводяться зустрічі в трудових колективах, друкуються статті в місцевій пресі.

Продовжується обмін інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю між Пенсійним фондом України, Державною фіскальною службою України та Державною службою України з питань праці . Після ретельної обробки даних місячної звітності узагальнені результати направляються Державним органам відповідно до їх компетенції в таких випадках: якщо нарахування заробітної плати за основним місцем роботи менше розміру мінімальної заробітної плати; якщо нарахування ЄСВ на заробітну плату (дохід) менше розміру мінімальної заробітної плати;  у разі збільшення  кількості застрахованих осіб з ознакою “неповний робочий час” та таких, що виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами; у разі зменшення штатної чисельності працівників та ін. Тому, вкотре наголошуємо, щоб страхувальники додержувалися законодавства України та, заповнюючи звіт (додаток 4), вірно відображали середньооблікову, штатну чисельність працівників та працівників за договорами ЦПХ; обов'язково проставляли позначки ознаки наявності трудової книжки, неповного робочого часу; вірно відносили частини лікарняних та відпускних до того місяця, за який вони нараховуються; контролювали суми донарахованого ЄСВ до мінімуму. Також велике прохання вказувати мобільний номер телефону, який може знадобитися для з'ясування поданої у звітах інформації.

Шановні громадяни! Зареєструвавшись на офіційному сайті Пенсійного фонду України за адресою: www.pfu.gov.ua, Ви зможете контролювати не тільки свій офіційний розмір заробітної плати, а і факт сплати внесків роботодавцем, що дає підстави в подальшому   підтвердити страховий стаж. Для цього необхідно отримати код доступу до своїх даних, подавши заяву до сектору  обслуговування громадян за адресою: м.Лохвиця, вул.Перемоги, 15 (довідки за тел.3-14-97). При собі мати паспорт та ідентифікаційний номер.

 

 

Начальник Лохвицького об'єднаного

управління Пенсійного фонду України

Полтавської області                                                                                     Т.І.Шамкало

 

 

 

Про механізм збільшення пенсій з 1 травня 2017 року та інші

актуальні питання пенсійного забезпечення

 

Про порядок перерахунків пенсій з 1 травня 2017 року

Правовою основою для підвищення пенсій з 1 травня поточного року є Закон України "Про Державний бюджет України на 2017 рік". Ним передбачено збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 1 травня 2017 року з 1247-ми грн. до 1312 грн., тобто на 65 грн.

Даний соціальний стандарт є насамперед базою для показника мінімальної пенсії за віком та інших пенсійних виплат, надбавок, підвищень, компенсацій. Тому підвищення пенсій стосується не тільки тих осіб, у яких пенсія виплачувалася на рівні попереднього прожиткового мінімуму 1247 грн. Це набагато більш широке коло осіб. При цьому розмір підвищення для більшості пенсіонерів є індивідуальним залежно від багатьох факторів, в тому числі від стажу, зарплати, підвищень, надбавок.

Оскільки це – планове підвищення пенсійних виплат, у бюджеті Пенсійного фонду на ці потреби передбачено відповідні кошти в повному обсязі. Додаткова потреба для виплати підвищених пенсій у Лохвицькому районі становить близько 1 млн. грн.

Органами Пенсійного фонду проведено перерахунки в автоматичному режимі, тому пенсіонерам не потрібно звертатися в пенсійні установи. Статистика проведених перерахунків говорить про те, що підвищення пенсій відбулось у 12 тис. чол. Середній рівень підвищення пенсій становить 65 грн., тобто відповідає зростанню прожиткового мінімуму.

Що стосується інших пенсійних виплат, надбавок і підвищень до пенсії, встановлених у відсотках до прожиткового мінімуму, то вони також перераховуються із збільшенням прожиткового мінімуму. Зокрема, це мінімальні розміри пенсій чорнобильцям, шахтарям, інвалідам війни та учасникам бойових дій, а також надбавки до пенсій ветеранам війни,  жертвам нацистських переслідувань, почесним донорам, орденоносцям.

 

 

 

 

 

 Пенсійна реформа

В даний час Урядом України готується проект пенсійної реформи, який буде наданий на розгляд Верховної Ради України у травні поточного року. У разі прийняття нових змін їх впровадження буде проведено з 1 жовтня цього року.

Основні зміни, які опрацьовуються:

1. Осучаснення пенсій.

В даний час існує величезний розрив між розміром пенсії пенсіонера, який зараз виходить на пенсію, та пенсіонером, який вийшов на неї десять років тому, оскільки пенсії розраховуються на підставі показника середньої зарплати, який в нашій державі постійно зростає. З 2008 року показник середньої зарплати на рівні 1197 грн. не переглядався для пенсіонерів, які вийшли на пенсію в той час.

На відміну цього, всі новопризначені після 2008 року пенсії нараховуються з більших показників середньої зарплати по мірі її росту. Зокрема, зараз пенсії нараховуються виходячи із середньої зарплати 3764 грн., тобто втричі більшої ніж у 2008 році. Для зміни існуючих диспропорцій планується поміняти показники, які враховуються при призначенні пенсій наступним чином:

Показники

Діючі умови

Пропозиції

Середня заробітна плата для обчислення пенсій

Залежно від року призначення пенсії в діапазоні від 1197 до 3764 грн.

3764 грн.

Оцінка одного року страхового стажу

1,35

1

Прожитковий мінімум для непрацездатних громадян

1247 грн.

1312 грн.

Стаж, який необхідний для встановлення доплати до пенсії за понаднормований час

Доплата нараховується за стаж понад 20 років жінкам і понад 25 років чоловікам, якщо пенсія призначена до 2012 року.

Доплата нараховується за стаж понад 30 років жінкам і понад 35 років чоловікам, якщо пенсія призначена після 2012 року.

Доплата нараховується за стаж понад 30 років жінкам і понад 35 років чоловікам, незалежно від року призначення пенсії.

Приклад збільшення пенсії.

Жінка при стажі роботи 40 років пішла на пенсію в 2000 році. Її заробітна плата в 2 рази перевищувала середню заробітну плату в державі. Зараз вона отримує пенсію на загальну суму 1555,16 грн., в т. ч.: 1292,76 грн. – основний розмір пенсії, 262,40 грн. (20% х 1312 грн.) – доплата за відпрацьований понад (більше 20 років) стаж. При цьому основний розмір пенсії розрахований за формулою: 1197 грн. х (40% х 1,35) х 2 = 1292,76 грн.

Після пенсійної реформи ця жінка буде отримувати 3142,40 грн., в т. ч.: 3011,20 грн. – основний розмір пенсії, 131,20 грн. (10% х 1312 грн.) – доплата за відпрацьований понад (більше 30 років) стаж. Основний розмір пенсії буде розрахований наступним чином: 3764 грн. х 40% х 2 = 3011,20 грн. Таким чином, сума пенсії у наведеному прикладі збільшиться більш ніж у два рази – на 1587,24 грн. (з 1555,16 грн. до 3142,40 грн.).

2. Відв'язування розміру мінімальної пенсії від соціальних стандартів і встановлення її на рівні 40% від мінімальної зарплати.

В даний час мінімальна пенсія встановлена на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, який з 01.05.2017 р. становить 1312 грн. (до 01.05.2017 р – 1247 грн.).

Пенсійною реформою планується змінити цей мінімальний показник і прив'язати його до мінімальної зарплати на рівні 40%, що становитиме 1280 грн. (3200 х 40%). Цей рівень відповідає нормам конвенції МОП про мінімальні норми соціального забезпечення та є оптимальним коефіцієнтом заміщення заробітної плати пенсією.

3. Створення міжвідомчої робочої групи з вирішення спірних питань щодо встановлення інвалідності.

Мова йде про створення додаткового механізму контролю над процесом призначення інвалідності. Зараз інвалідність визначається в органах медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров'я України. На жаль, на ґрунті встановлення інвалідності відбувається багато порушень і маніпуляцій. Щоб посилити нагляд над призначенням пенсій по інвалідності розглядається питання про перепідпорядкування Мінсоцполітики органів медико-соціальної експертизи, які займаються призначенням груп інвалідності.

4. Скасування знижувальних коефіцієнтів для жінок, які пішли на пенсію у віці 55 років.

До 2015 року жінки могли виходити на пенсію в 55 років. При цьому до їхніх пенсій застосовувався знижувальний коефіцієнт на рівні 0,5% від основного розміру пенсії за кожен місяць дострокового виходу на пенсію. Цей понижуючий коефіцієнт пропонується ліквідувати в ході пенсійної реформи, що відновить принцип соціальної справедливості.

4. Заміна механізму відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки ЄСВ у розмірі 7–15%.

В даний час фінансування дострокових пенсій працівникам, які були зайняті на шкідливих та важких умовах праці за списками № 1 і № 2, затвердженими Кабінетом Міністрів, здійснюється роботодавцем у повному обсязі до того часу, коли працівник не досягне пенсійного віку.

Пенсійною реформою пропонується замінити це правило механізмом "квазістрахування". Він передбачає сплату внесків сьогоднішніми роботодавцями за людей, які працюють сьогодні. Цей механізм забезпечить надходження власних коштів до Пенсійного фонду і буде стимулювати роботодавців виводити працівників з шкідливих умов праці.

5. Перегляд умови перерахунку пенсій з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% зростання зарплати.

До 2012 року з 1 березня кожного року пенсії підвищували на 20% від зростання середньої зарплати по Україні. Після 2012 року такі перерахунки скасували.

Після пенсійної реформи планується відновити таке щорічне підвищення пенсій, але не менш ніж на 50% зростання зарплати замість 20%, як було до 2012 року.

6. Автоматичний перерахунок пенсій працюючим громадянам.

Кожні два роки працюючі пенсіонери мають право на перерахунок своїх пенсій по додатковому стажу та заробітку. Такий перерахунок здійснюється не автоматично, а лише за індивідуальним зверненням громадян.

Після законодавчих змін перерахунок буде здійснюватися без особистого звернення до Пенсійного фонду.

7. Ліквідація оподаткування пенсій.

Наразі пенсії, які перевищують 10740 грн. продовжують оподатковуватися за ставкою 18% від суми, яка перевищує 10740 грн. До того ж, на суму перевищення додатково нараховується і військовий збір на рівні 1,8%.

Починаючи з 1 жовтня ц.р. норми Податкового кодексу, які передбачають оподаткування пенсій, передбачається скасувати в повному обсязі.

Що стосується запровадження в ході пенсійної реформи накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, то це не матиме особливого сенсу без попереднього виправлення недоліків, які має нині діюча солідарна система пенсійного страхування. Це питання є передчасним з огляду на нинішній розвиток фінансових ринків та нормативно-правової бази України.

Начальник Лохвицького ОУПФУ

Полтавської області                                                                    Т.І.Шамкало