СЕРТИФІКАЦІЯ НАСІННЯ – ГАРАНТІЯ ЯКОСТІ

Версія для друкуВерсія для друку

СЕРТИФІКАЦІЯ НАСІННЯ – ГАРАНТІЯ ЯКОСТІ

Сертифікація  насіння та садивного матеріалу є однією з головних умов для здійснення діяльності в сфері насінництва  і розсадництва та виведення насіння як продукту на  внутрішній та зовнішні ринки. Це – комплекс заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння та сортових і товарних якостей садивного матеріалу з метою документального підтвердження відповідності вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.  

Насіння і садивний матеріал вводиться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння і садивний матеріал можуть бути видані, якщо насіння/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України; насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва; садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва (ст. 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал»)

У зв’язку з реформуванням насіннєвої галузі згідно з європейськими стандартами питання сертифікації насіння є одним із пріоритетних для розвитку сільгоспвиробництва як у сфері насіння, так і у правовій площині. Його особливість - впровадження системи сертифікації насіння в Україні

Здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері насінництва, розсадництва та  обігом насіння і садивного матеріалу на території України покладено відтепер на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. В нашій  області таку функцію виконує відділ  контролю в насінництві та розсадництві   Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби  в Полтавській області.

Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують  сортові та посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності (ст.18 Закону України «Про насіння і садивний матеріал»).

Офіційно працюючі   органи, які уповноважені та мають підтверджені компетентності окремо як орган сертифікації та у структурі акредитовані лабораторії це - ТОВ «АГРОСЕРТ» )м. Полтава, вул. Панянка, 48) – приватний  та ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» ( м. Полтава, вул. Міщенка, 2; м. Лубни, вул. Л.Толстого,85 та м. Глобино, вул. Центральна, 311) – державний .

Зараз  актуальний для більшості  сільгоспвиробників Протокол лабораторних досліджень насіння. Такий документ можна отримати від  акредитованної лабораторії Державна установа «Полтавська обласна фітосанітарна лабораторія», яка знаходиться в місті Полтава, вулиця Мазепи,57, і замовити у неї тільки ті дослідження , які Вам потрібні (схожість, вологість чи засміченість).

Виходячи зі статті 17  Закону України «Про насіння та садивний матеріал»  та пункту 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів  на насіння та/або садивний матеріал», затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2017 року N 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами:

насіння — сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його посівні якості;

садивний матеріал — сертифікатом, що засвідчує його сортові якості, та сертифікатом, що засвідчує його товарні якості.

Використання для сівби/ посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється.

Добросовісні постачальники та виробники насіння проходять заходи   нагляду через систему сертифікації  насіння та внесення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Крім того, права споживачів виробників продукції насінництва та розсадництва на якісне насіння і садивний матеріал забезпечені прийняттям Постанови КМУ від 18.08.2017 № 615, якою визначено офіційну процедуру проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу. Проведення такої процедури відбувається на вимогу споживачів та виробників продукції насінництва та розсадництва у разі їх невпевненості у відповідності посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу.

Арбітражне (експертне) визначення якості насіння в нашій області проводиться спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за заявою фізичної особи-підприємця або юридичної особи шляхом відбору арбітражної проби та аналізу насіння, за умови, що строк дії сертифіката не закінчився.

7 квітня 2020 року  Єврокомісія  ухвалила та опублікувла  рішення про направлення до Європарламенту пропозиції щодо визнання системи сертифікації насіння в Україні еквівалентною вимогам ЄС.         В даному документі вказано, що за результатами проведення Єврокомісією експертизи законодавства, в Україні діють норми, що забезпечують той самий рівень і порядок експертизи насіння, ідентифікації, його маркування та контролю, як і в ЄС, що сприятиме відкриттю нових ринків для українського  насіннєвого бізнесу.

На жаль, поки що в державі  ми маємо ситуацію, коли на насіннєвому ринку  присутні  під-робки насіннєвого та садивного матеріалу, порушуються права інтелектуальної власності на сорт, в обігу зустрічається насіння, яке не відповідає сорту та із дуже низькими якісними показниками. Отже, придбання насіння без відповідних сортових та посівних документів пов'язане з високими ризиками.  Потрібно максимально убезпечити учасників ринку від фальсифікатів. Тому роботи у цьому напрямі ще багато.

 

           Головний спеціаліст відділу контролю  у сфері

           насінництва та розсадництва  ГУ Держпродспоживслужби 

           в Полтавській області                                                                                           В.І.Залізняк

          

Наверх ↑